Фактори који утичу на концентрацију су:
Интересовање за предмет или активност, жеђ, глад, стрес, умор, околина и најважнији мотивација.
Зато је важно знати разлоге тј. сврху и корист одређеног учења.

Савети за одржавање концентрације током учења
Пронађи место које ће ти служити само за учење, важно је да се ту добро осећаш.
Одабрано место за учење користи искључиво за учење не и за забаву, сањарење, излежавање.Ако увек учиш на истом месту и не користиш га за друго сем учења мозак ће ти бити спремнији за учење.
Пре почетка учења припреми све што ти треба, из видокруга макни све што би могло да ти одвуче пажњу. Немој учити гладан или уморан. Припреми неко освежење (воду, сок, воће) кафу избегавај.
Ако имаш неке обавезе или бриге забележи на папиру и одреди време кад ћеш им се посветити.
Најбоље доба дана за учење је ујутру кад си одморан, мада се људи разликују зато одреди сaм које време теби највише прија.
Ако осетиш умор направи паузу, најдуже 15 минута да се мозак одмори а да се не “охлади“ од учења.
Обезбеди мир и не дозволи да те шумови деконцентришу, ако ти мисли одлутају пронађи наредбу којом ћеш се усресредити (нпр. врати се на задатак…)
Ако ти градиво није занимљиво увери сам себе да је то што учиш занимљиво, потребно, да волиш то да учиш. Моћ уверавања је толико јака да ово доводи до тога да градиво постаје заиста занимљиво.
Немој постављати недостижне циљеве, боље је поставити више мањих, лакше остваривих циљева који ће ти развијати самопоуздање током њиховог остваривања.
Држи на уму неки од циљева сво учења, било да је то нешто чиме ћеш се бавити чим научиш оно што тренутно учиш (кад ово научим идем у град, играћу фудбал…) или дугорочни циљ (кад завршим имаћу добар посао, новац за путовања…).